po-inteligentny-rozwoj.pl

Walczenie z zanieczyszczeniem powietrza

Walczenie z zanieczyszczeniem powietrza

22.11.2020, 14:57

Dzień Czystego Powietrza można było obchodzić raptem kilka dni temu.Z tego powodu warto nabrać kilka refleksji odnoszących się do sporego problemu, który daje o sobie znać na obszarze całej Polski. Mowa tu naturalnie o smogu, który potrafi być dla społeczeństwa naprawdę niebywale groźny. Niebezpieczne toksyny, którymi oddychamy niestety każdego jednego dnia, niewątpliwie mają związek z nieustannym przenoszeniem się wszechobecnego koronawirusa, z którym boryka się praktycznie cały świat już bez mała rok. Jak wiadomo warto cyklicznie objaśniać czym jest degradacja powietrza oraz jakimi metodami można z takim kłopotem walczyć.


Raptem w kilku stacjach telewizyjnych, z okazji Dnia Czystego Powietrza został poruszony właśnie ten temat. Przede wszystkim warto mieć świadomość, że dzisiaj w Polsce zaczął się sezon grzewczy, a razem z nim powrócił także problem smogu. Jedną z dobrych metod na zapobieganie degradacji środowiska jest ergonomiczne oraz skuteczne ogrzewanie mieszkań. Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego powiadomił nas także, iż około połowę smogu w naszym kraju wyrabiamy sami w naszych domach. Uznał, że jeżeli nie zniweczymy kotłów zanieczyszczających nam środowisko, wówczas nie rozwiążemy tego kłopotu.


W dodatku, w walkę z zanieczyszczonym powietrzem włączył się także Zespołów Elektrociepłowni PAK. Wyrabiana przez wspomnianą wcześniej spółkę energia, za mniej więcej dziesięć lat okaże się zeroemisyjna, jak orzekł Piotr Woźny, prezes spółki. Pamiętajmy więc o tym, iż kłopot ze smogiem i z COVID możemy ze sobą swobodnie połączyć. Pandemia SARS-CoV-2 najpierw dała o sobie znać w lokalizacjach o silnie wysokiej degradacji powietrza, czyli we włoskiej Lombardii oraz przemysłowych regionach Chin.


W aspekcie smogu bezsprzecznie należy również mieć świadomość tego, co w zasadzie jest główną przyczyną. Otóż jest to tak zwana niska emisja, która odpowiada za pojawienie się w powietrzu mnóstwa niszczących substancji takich jak SO2, PM10, PM2,5 czyli dwutlenek siarki, szkodliwy zarówno dla człowieka jak i dla całego środowiska, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową, metale ciężkie bądź też chociażby dioksyny, czyli związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów. Znajomość tych wspomnianych perspektyw jest niepojęcie ważna, w głównej mierze ze względu na nasze zdrowie oraz zdrowe, otaczające nas każdego dnia środowisko.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Wyślij