po-inteligentny-rozwoj.pl

Stan wyjątkowy tuż przy granicy z Białorusią

Stan wyjątkowy tuż przy granicy z Białorusią

07.09.2021, 10:32

Od zaledwie kilku dni w pasie przy granicy z Białorusią rozpoczął się stan wyjątkowy, którym ogarnięto aż 183 miejsc, zatem pewien fragment rejonów województwa lubelskiego i podlaskiego. Został wprowadzony na 30 dni na mocy statutu prezydenta wniesionego na stanowisko rządu. Gabinet premiera Mateusza Morawieckiego wyjaśnił ustanowienie stanu wyjątkowego wydarzeniami na granicy z Białorusią oraz działaniami dyktaturą Łukaszenki Aleksandra, prowadzącego "hybrydową wojnę", w której wykorzystywani są migranci. W oparciu o zdanie polskiego rządu przewożeni są na granice migranci przez służby białoruskiego reżimu. Pośród nich znajduje się grupa, która od już kilku tygodni obozuje w Usnarzu Górnym na Podlasiu.

Oprócz tego rząd sygnalizował także zbliżające się manewry wojskowe Zapad-2021, w ramach których blisko z Polską będzie ćwiczyć około 200tys. żołnierzy rosyjskich oraz białoruskich. W myśl konstytucji, stan wyjątkowy można wprowadzić, kiedy w sytuacji niepokojących niebezpieczeństw konstytucyjne środki nie są wystarczające. Jednakże decyzja prezydenta o wprowadzeniu stanu wyjątkowego może uchylić Sejm, dlatego też już dziś zajmuje się sprawą.

Do przedstawicieli opozycji zwrócił się też szef MSWiA, koordynator specjalnych służb Kamiński Mariusz, który mówił o szczegółach zagrożenia niepodległości naszego kraju i integralności granic naszego kraju. Oznajmił także, iż białoruskie państwo prowadzone na dzień dzisiejszy przez dyktaturę prezydenta Łukaszenki, organizuje wielką operację międzynarodową turystyki migracyjnej. Co więcej wskazał, że białoruski reżim uruchomił całkiem niedawno połączenia z Libanem. Z kolei Siemoniak Tomasz, poseł Koalicji Obywatelskiej poinformował, że w imieniu klubu KO składa wniosek dotyczący uchylenia rozporządzenia prezydenta o wprowadzeniu stanu wyjątkowego. Podkreślił, że w uzasadnieniu rozporządzenia nie ma informacji o tym, że aktualne zagrożenie nie może być usunięte przy wykorzystaniu istniejących już środków. Koniec końców Sejm w głosowaniu nie uchylił rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy o naniesieniu stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Wyślij