po-inteligentny-rozwoj.pl

Nie opodal granicy z Białorusią stan wyjątkowy

Nie opodal granicy z Białorusią stan wyjątkowy

29.11.2022, 10:22

Od raptem paru dni w pasie nieopodal granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy, którym ogarnięto aż 183 punktów, zatem określoną część terytoriów województw lubelskiego a także podlaskiego. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy statutu prezydenta wydanego na deklaracje rządu. Rząd Morawieckiego Mateusza uzasadnił zapoczątkowanie stanu wyjątkowego wydarzeniami na granicy z Białorusią i działaniami dyktaturami Aleksandra Łukaszenki, prowadzącego "wojnę hybrydową", w której migranci są wykorzystywani. Zgodnie z opinią polskiego rządu migranci przywożeni są na granice przez służby reżimu białoruskiego. Jest wśród nich grupa, która od kilku tygodni obozuje na Podlasiu w Usnarzu Górnym.

Prócz tego rząd wskazywał też na zbliżające się wojskowe manewry Zapad-2021, w ramach których w pobliżu z Polską ćwiczyć będzie około 200tys. żołnierzy białoruskich i rosyjskich. Zgodnie z konstytucją, stan wyjątkowy można wprowadzić, gdy w sytuacjach poważnych zagrożeń środki konstytucyjne są niewystarczające. Jednakże ustalenie prezydenta o nałożenie stanu wyjątkowego ma możliwość uchylenia Sejm, zatem już dziś zajmuje się sprawą.

Do działaczy opozycji zwrócił się też szef MSWiA, koordynator specjalnych służb Mariusz Kamiński, który informował o elementach zagrożenia swobody naszego kraju i integralności granic naszego kraju. Oświadczył również, że białoruskie państwo dyrygowane w tej chwili przez reżim Łukaszenki, uskutecznia wielką międzynarodową operację migracyjnej turystyki. Na dodatek podkreślił, że białoruski reżim uruchomił jakiś czas temu połączenia z Libanem. Z kolei Tomasz Siemoniak, poseł KO poinformował, iż w imieniu klubu Koalicji Obywatelskiej składa wniosek dotyczący uchylenia decyzji prezydenta o wprowadzeniu stanu wyjątkowego. Zauważył, iż w argumentacji rozporządzenia nie ma informacji o tym, że obecne zagrożenie nie może być anulowane z wykorzystaniem już istniejących środków. Koniec końców Sejm w głosowaniu nie uchylił rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy o naniesieniu wyjątkowego stanu przy granicy z Białorusią.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Wyślij