po-inteligentny-rozwoj.pl

Powrót do szkół a epidemia Covid-19

Powrót do szkół a epidemia Covid-19

01.09.2020, 14:15

W tym tygodniu dzieci powinny iść do szkół oraz przedszkoli, lecz ciągle zwątpienie budzi pandemia Covid-19, z którą walczymy od początku roku. Pewnie fakt, że od marca uczniowie uczą się z domu, okazało się jednym z powodów, dzięki którym dało się zatrzymać w Polsce dynamiczny rozwój epidemii. Aczkolwiek czy sytuacja związana z wirusem teraz będzie na tyle uspokojona, aby przyzwolić uczniom na uczęszczanie na lekcje i szkoły, przedszkola oraz żłobki?

Każdy ma inne podejście do problemu

Nie istnieje łatwa odpowiedź, co jest korzystniejsze - puszczenie dzieci do budynków oświatowych, czy konieczność kontynuacji nauczania w domach. Z jednej strony osoby mające wątpliwości a także naukowcy głoszą, że to właśnie maluchy najprościej roznoszą wszelkie wirusy a także bakterie, a budynki oświaty będą najlepszym siedliskiem chorób. Dobrze znamy ten scenariusz - do szkoły przyjdzie jedno dziecko z infekcją i w następnej chwili choruje znacznie więcej uczniów.

Z drugiej strony opracowano dużo metod, do których powinny się zaadaptować szkoły, aby być w stanie przyjąć swoich podopiecznych w nadchodzącym roku szkolnym. Aczkolwiek czy mamy pewność, że najmłodsi uczniowie będą w stanie ich przestrzegać? Czy może okazać się to świetnym scenariuszem, żeby spora ilość uczniów się znajdowała w jednej sali lekcyjnej? Naukowcy twierdzą, że niestety nie.

Na nauczanie online narzekają niejedni opiekunowie albo uczniowie. W głównej mierze koronawirus dotknął maturzystów, którzy mówią, że przez kilka miesięcy nauczania internetowego się okażą o wiele gorzej przyuczeni do egzaminu maturalnego (patrząc na to z drugiej strony w roku 2020 egzamin maturalny nie poszedł wcale źle). Kluczowe jest także to, że nie wszyscy uczniowie będą mieć komputer i Internet. W rodzinach, w których urodziło się sporo dzieci jest tak, że w domu zobaczymy pojedynczy komputer. Opiekunowie miewają z tej przyczyny problem w przygotowaniu swoim maluchom elekcji w tym samym czasie.

Społeczne kwestie okazują się także istotne. Placówki szkolne stanowią istotny czynnik w psychologicznym rozwoju dzieci. W placówkach oświaty poznajemy funkcjonowanie wśród społeczeństwa oraz uczymy się zawierać bliskie relacje. Oczywiście przy aktualnej sytuacji problemy życia społecznego bywają najmniej istotne, bo najbardziej ważne się okazuje zdrowie uczniów, ich rodziców i nauczycieli.

To od uczniów i opiekunów zależeć będzie dużo

Rozwój epidemii zależy przede wszystkim od kwestii, czy uczniowie będą przestrzegać obostrzeń ustalonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną oraz czy pedagodzy będą w stanie to wykorzystywanie zasad pilnować. Jedni są zdania, że wypuszczenie uczniów do szkół da nam gwałtowny rozwój pandemii, a w efekcie szkoły zostaną wstrzymane już za chwilę. Warto obserwować stale sytuację, gdyż w pierwszym tygodniu nadchodzącego miesiąca dużo się może okazać.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Wyślij